Scurt Istoric

Istorie Octombrie 22, 2014

Biserica din Budăi este relativ nouă, înlocuind-o pe cea veche din vălătuci care servea ca și capelă de cimitir.

Satul Budăi este parte componentă a comunei Podu- Iloaiei situat la aproximativ 25km de Iași.

Așezarea este atestată pentru prima dată , sub denumirea de Frâncești, în timpul domniei lui Ștefan cel Mare și Sfant. La 12 septembrie 1468 , acesta confirmă lui Frâncu,Ivan,Trifu și Isaiia stapânirea peste satul lor de baștină „Frânceștii la Cârligătură cu moara și seliștile” ce țin de ea.

(c.f Gheorghe Ghibanescu, „Surete și isvoade”, II ,p.112, an 1581)

Satul sub numele Frâncești apare și într-un hrisov domnesc al lui Alexandru Iliaș la 01.noiembrie.1632 (c.f N.Iorga, „Studii și documente”).

Între anii 1842-1843 moșia Frâncești aparținea Mânăstirii Trei Ierarhi. „La Ispavnicia ținutului” Iași este inregistrata „jalba” Arhimandritului Sofronie,starețul acestei  mânastiri ,care se plange că vornicul, Lascărachi Canta Cozino ar fi facut „araturi pe moșia Frâncești”.

Sub numele de Budăi îl găsim la sfârsitul secolului XIX – inceputul secolului XX.

Ridicarea noii Biserici s-a făcut între anii ianuarie 1990- septembrie 1994 sub atenta îndrumare și supraveghere a preotului Sârbu Vasile.

Biserica este în formă de cruce cu turn central și clopotniță pe pridvor,

Pictura interioară este executată în tehnica fresco iar la exterior este lucrată în praf de marmură.

În anul 1994 s-a inființat noua parohie Budăi care pană atunci fusese filie a parohiei Podu- ILoaiei. Din anul 1994 , odată cu inființarea noii parohii, a fost numit și hirotonit noul preot paroh Pavel Vasile care slujește și în prezent.